אם בשעה טובה ומוצלחת הגעת לגיל 16.5 והינך אזרח ישראלי
הנושא תעודת זהות אז זהו הגיל שבו אפשר להתחיל.
אז מה עושים וממה מתחילים?כל התשובות לשאלות במאמר שלפניכם.

1.  הרישיון הוא לרכב דרגה B שמשקלו עד 3,500 ק"ג- ומתיר להסיע 8 נוסעים+נהג.

2.  עלייך לגשת עם תעודת הזהות או עם דרכון בר תוקף אל תחנת הצילום הנמצאת בחנות "אופטיקה בליסימה" במתחם  חונים קונים  בראשון לציון מערב.

3. עליך לבקש להנפיק לך טופס ר.ש.ל 18 (ניתן ללא תשלום). תהליך שמלווה גם בביצוע צילום תמונות פספורט לרישיון     הנהיגה וכן ביצוע בדיקות ראייה. אם הנך מרכיב/ה משקפיים או עדשות מגע יש להצטייד בהם בזמן הבדיקה.

4. לאחר קבלת הטופס, עלייך לגשת אל רופא המשפחה למילוי שאלון הרפואי אודותייך.
    (חלק ימולא על ידך והחלק הנוסף על ידי רופא המשפחה שלך).

5. לאחר ביצוע פעולות אלה, יש באפשרותך לגשת למבחן עיוני שמורכב מ-30 שאלות אמריקאיות שנלקחות מתוך מאגר של 1100 שאלות.אם ענית נכון על 26 שאלות, אזי מזל טוב הצלחת בבחינה! נבחן שכשל יהיה רשאי לגשת למבחן נוסף יום לאחר מכן.עלות האגרה משתנה מעת לעת

6. במקביל באפשרותך להתחיל בשיעורי הנהיגה גם  אם טרם הצלחת בבחינת התיאוריה, תוך כך שעלייך להעביר את  טופס ה-ר.ש.ל 18 החתום על ידי רופא המשפחה והאופטיקאי למורה הנהיגה כדי שתוכל להתחיל ללמוד במסגרת השיעורים המעשיים.

7. המורה יזין את שמך במחשב של משרד הרישוי וברגע שתעבור את בחינת התיאוריה שמומלץ לבצע כמה שיותר קרוב לתקופת הלימודים המעשיים או אף לפני, יבוצע עדכון מיידי במחשב משרד הרישוי על כך שהצלחת במבחן. אוסיף ואציין פרט שתוקף הבדיקות הרפואיות,בדיקות הראייה ותוקף מבחן התיאוריה הוא למשך שנתיים.

8. כאשר תופיע לשיעור הראשון, על המורה לפתוח כרטיס תלמיד צד א, צד ב, שבו מוצגות כל מטרות הנהיגה שעליו ללמד את התלמיד ובתום כל מטרה על המורה לחתום על אישור ביצועה ובסוף כל פרק לימוד המורה יבקש מהתלמיד לחתום על השלמת סיום לימודי הפרק.

9. החוק מחייב כל תלמיד לבצע לפחות 28 שיעורי נהיגה מעשיים, אך עניין ההגשה למבחן מעשי תלויה בקצב ההתקדמות של התלמיד.לאחר שהתלמיד מפגין רמת מוכנות למבחן מעשי, יישלח למבחן מעשי-פנימי ולמעשה ייבחן על ידי המנהל המקצועי של בית הספר לנהיגה אליו הוא שייך. במבחן זה יקבל התלמיד חוות דעת נוספת על רמתו ויוחלט האם הוא מתאים לגשת למבחן הנהיגה החיצוני. במידה והתלמיד אינו מוכן דיו למבחן נהיגה המורה יבצע הערכת מצב ויתקן את הליקויים יחד עם התלמיד. אם יוחלט שרמת התלמיד מתאימה לבחינה החיצונית, מורה הנהיגה ידאג להזמנת מבחן, כאשר תאריך המבחן יימסר לתלמיד בפרק זמן  שיאפשר לו לקבל עוד מספר שיעורים להכנה מקצועית ומנטאלית.

10. לקראת המבחן המעשי המורה יעביר לתלמיד אגרת תשלום בחינה על סך 138 ₪.

11. בשעה טובה ומוצלחת הגיע יום הבחינה. בדרך כלל ביום זה מקיימים שיעור לקראת הבחינה כדי לספוג מעט את האווירה ולצבור בטחון נוסף, פרט חשוב מאוד לתלמיד הוא שעליו לזכור להביא עימו את האגרה ששולמה ואת תעודת הזהות. המורה יצרף לאגרה ולתעודת הזהות את כרטיס התלמיד ואת טופס  ה-ר.ש.ל 18 וישנה את האות "ל" המופיעה על גג הרכב לכתובת: במבחן רשמי רשות הרישוי כדי שהסביבה תדע שברכב זה מתקיימת בחינה מעשית....בהצלחה!!

< < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < 

מבחן התיאוריה, מומלץ להתייחס לתיאוריה בכובד ראש. כלומר, להתכונן ולתרגל ואז התוצאה תהיה בהתאם.

להלן מספר המלצות לקראת מבחן התיאוריה:
הבחינה מורכבת מ-30 שאלות אמריקאיות, אשר עליכם לענות נכונה לפחות על 26 שאלות שמורכבות ממאגר של כ- 1100 שאלות.

1. קיימות מספר אפשרויות למידה: ניתן לרכוש ערכת למידה הכוללת ספר ולוח תמרורים מעודכן דרכי או שניתן ללמוד באתרי האינטרנט השונים המקוונים ללימוד תאוריה.

2. אם הנך דובר שפות זרות קיימת אפשרות להיבחן בשפות הבאות: אנגלית, צרפתית, ערבית ורוסית.
   כמו כן, אם הנך לקוי למידה/עולה חדש עד 3 שנים הדובר את אחת השפות הנמנו לעיל/או שאינך יודע קרוא וכתוב   (וברשותך אישורים המעידים על כך), הינך רשאי להיבחן בעל פה.

3. את הלמידה התחילו על ידי למידת לוח התמרורים שזהו השלב הקל יותר ולאחר מכן עברו אל שאר הפרקים, שאלו הם השלבים המורכבים יותר. הדבר יקנה לכם בטחון עצמי בלמידה.

4. קראו בעיון את ההגדרות של כל תמרור ואת כל ההסברים האחרים, אך אל תנסו ללמוד בעל פה, אלא נסו להפעיל את ההיגיון, הדבר עשוי לסייע לכם בהבנת החומר בדרך הקלה יותר.

5. בצהרי היום שלפני הבחינה חדלו מללמוד, הדבר יסייע לכם לרענן את המחשבה וישרה עליכם רוגע ושלווה.

6. ערב לפני הבחינה רצוי ללכת לישון מוקדם מהרגיל כדי לרכז כוחות ולשמור על רמת ערנות וריכוז גבוהים במהלך הבחינה.

7. בבוקר הבחינה רצוי לאכול ארוחה קלה כדי להגיע מרוכזים לבחינה, רצוי שלא לאכול אוכל כבד, הדבר עלול לגרום לעייפות ולחוסר ריכוז.

8. גשו לבחינה רק לאחר שפטרתם את השאלונים המצורפים ווידאתם כי עשיתם זאת בצורה נכונה. רצוי להיוועץ בחבר או בן משפחה שיסייע לכם לדעת באיזו רמה אתם נמצאים לקראת הבחינה.

9. במהלך הבחינה קראו היטב את כל השאלות, הרי את רובן אתם כבר מכירים ולכן הדבר עשוי לתרום להגברת הביטחון העצמי בפתרון הבחינה.לכל שאלה קיימות ארבע תשובות, לכן בשלב הראשון נפו את שתי התשובות שהכי לא הגיוניות ושאינן קשורות כלל לשאלה ואז מכאן הדרך הקלה ביותר לפתרון הינה הדרך של בחירת תשובה אחת מבין שתיים שהן דומות, אך מי שלמד והשקיע יידע בוודאות את התשובה הנכונה. במקרה  שבו אתם לא בטוחים לגבי תשובה זו או אחרת, עברו לשאלה הבאה ולאחר שתסיימו הכל תחזרו אל השאלות הקשות יותר.

10. עם סיום הבחינה עברו שוב על כל השאלות וודאו שאכן עניתם את התשובה הנכונה לכל שאלה ושלא פספסתם דבר ורק לאחר שאתם שלמים עם עצמכם סיימו את הבחינה, גשו אל עמדת הרישום ושם תתבצע בדיקת הברקוד לגבי תוצאות הבחינה.

< < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < <

התבשרתם שעברתם את הבחינה המעשית-מזל טוב!
מה עושים ולאן פונים הלאה?


תלמיד אשר הצליח במבחן המעשי עם הגיעו לגיל 16.9 חודשים ימתין יומיים לערך עד קבלת "היתר נהיגה"  ע"י המורה וייחשב כנהג חדש למשך תקופה של שנתיים.בתקופה זו עליו למלא אחר מספר תנאים:

 1.על הנהג להציג שלט "נהג חדש " למשך שנתייםבשולי השמשה האחורית בגודל ובצבעים תקניים (רקע צהוב וכתב שחור).    

 2.על הנהג החדש לנהוג בליווי של אדם בעל אותו סוג רישיון עם ותק של 5 שנים לפחות ושגילו 24 שנים לפחות. או נהג בן 30 
   בעל ותק של 3 שנים לפחות באותו סוג רשיון נהיגה.

 3.תקופת הליווי חלה על כל נהג שטרם מלאו לו 24 שנים ואורכה הוא כחצי שנה שמתוכה חובת הליווי היא למשך זמן של 
   שלושה חודשים ביום עד השעה 21:00 ועוד שישה חודשים בלילה החל מהשעה 21:00 בערב ועד לשעה 06:00 בבוקר.
   בסוף תקופת הליווי על הנהג להציג בפני משרד הרישוי הצהרה חתומה (נמצאת בגב היתר הנהיגה) עם שמות הנהגים
   המלווים שלו ועם חתימתם על כך שליוו אותו למשך פרק זמן של 50 שעות המחלוקות ל-30 שעות נהיגה בדרך עירונית,
   15 שעות נהיגה בדרך עירונית ובדרך מהירה ו-15 שעות נהיגה בלילה.

 4.לאחר תקופה זו יישלח לנהג רשיון הנהיגה העשוי פלסטיק ועליו תמונתו.

בהצלחה רבה, אלעז

וזכרו לכל שאלה או הבהרה בעניין מבחן התיאוריה
או לימודי הנהיגה אני נמצא רק במרחק
שיחת טלפון קצרה
7278985 – 052 אלעז